مقدمه:

گیت فروشگاهی یا دزدگیر فروشگاهی اصطلاحی است که در چند سال اخیر به‌وفور از آن استفاده شده است و تقریباً تمامی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.گیت فروشگاهی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند و با توجه به تکنولوژی که در آنها استفاده شده است می‌توانند فواصل مختلفی را پوشش دهند.

گیت فروشگاهی چگونه عمل می‌کند و نقش تگ‌ها چیست؟

سیستم دزدگیر فروشگاهی از دو قسمت تشکیل شده است: تگ‌ها و گیت فروشگاهی.  واژه RFID مخفف Radio Frequency Identification است که به تبادل فرکانس رادیویی بین دستگاه و تگ‌ها، تراشه‌ها و یا بارکدها اشاره دارد. همین توانایی تکنولوژی RFID زمینه را برای استفاده از آن در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها به وجود آورد و امروزه شاهد استفاده از آن در بخش‌های مختلف تجاری و امنیتی هستیم. البته استفاده از این تکنولوژی فقط محدود به فروشگاه‌ها و کارهای تجاری نیست و در بخش‌های امنیتی و کنترل دسترسی نیز از آن استفاده می‌شود.اساس کار گیت فروشگاهی بر مبنای تبادل اطلاعات بین تگ و دستگاه الکترونیکی می‌باشد.

 

انواع گیت فروشگاه:

گیت‌های فروشگاهی با توجه به امواجی رادیویی یا مغناطیسی که بین آنها برقرار می‌شود و از آن برای تشخیص تگ‌ها و یا لیبل‌ها استفاده می‌شود طبقه‌بندی می‌شوند.

گیت فروشگاهی AM:

گیت فروشگاهی AM نوعی از دزدگیرهای الکترونیکی فروشگاهی است که از امواج مغناطیسی – صوتی بهره می‌برد. این نوع گیت‌ها به دلیل استفاده دو تکنولوژی در ساختار خود از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند و کمترین خطای ممکن را دارند. اسم این گیت‌ها از اصطلاح Acousto-Magnetic گرفته شده است که به مکانیزم عمل آنها اشاره دارد. این دستگاه‌ها در فرکانس‌های 58 کیلوهرتز کار می‌کنند و فواصل بزرگ‌تری را پوشش می‌دهند. گیت فروشگاهی AM امکان تداخل کمتری دارد و می‌توان چند تا از آنها در کنار هم استفاده کرد. بنابراین استفاده از آنها در فروشگاه‌های بزرگ، لباس‌فروشی‌ها، داروخانه و لوازم خانگی بسیار رایج است.


گیت فروشگاهی AM

 

 

 

گیت فروشگاه RF:

گیت فروشگاهی رادیو فرکانسی یا RF معروف‌ترین دزدگیرهای موجود در بازار هستند که از امواج رادیویی برای شناسایی تگ‌ها استفاده می‌کنند. این شیوه که همان تکنولوژی RFID  نیز هست توانایی بسیاری دارد و احتمال خطا در آن تقریباً صفر است. امواج رادیو فرکانسی در محدوده بسیار وسیعی هستند و می‌تواند فواصل مختلفی را تحت پوشش قرار دهند. معمولاً تگ‌ها و گیت‌ها استفاده شده در این دستگاه‌ها به سه دسته LF (فرکانس کوتاه)، HF (فرکانس بلند) و UHF (فرکانس فوق‌العاده بلند) طبقه‌بندی می‌شود. تگ‌های LF و HFنمی‌توانند فواصل زیادی را پوشش دهند و ترجیحاً از آنها استفاده نمی‌شود.

اما گیت فروشگاهی UHF می‌تواند تا فواصل 160 سانتی‌متر را پوشش دهد و شرکت‌ها سعی می‌کنند که آنها را به مدل‌های مختلف تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال، گیت‌های فروشگاهی Sim فواصل کمتری را پوشش می‌دهد و 80 تا 90 سانتی‌متر برای آنها ایده آل است، اما دزدگیرهای فروشگاهی Wide در حجم بزرگ‌تری ساخته می‌شوند و فاصله 120 تا 160 سانتی‌متر را به خوبی پایش می‌کنند. گیت های فروشگاهیRF مزایای بسیاری دارند و ظاهری شیک و مخاطب پسند دارند. در ضمن استفاده از چراغ‌های رنگی باعث می‌شود که جلوه‌ای زیبا داشته باشند. اما بزرگ‌ترین مشکل این دزدگیرها امکان تداخل آنها با فروشگاه‌های مجاور است و به همین دلیل توصیه می‌شود که فاصله مناسب بین آنها رعایت شود.

گیت فروشگاهیRF

گیت فروشگاهی EM:

گیت فروشگاهی EM یا الکترومغناطیسی (Electromagneticam) نوعی دیگر از دزدگیرهای فروشگاهی هستند که رواج چندانی ندارند و صاحبان فروشگاه‌ها تمایل چندانی به استفاده از آنها در فروشگاه خود ندارند. این گیت‌ها نسبت به نمونه‌های قبلی حجم بزرگ‌تری دارند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. در عوض محدوده فرکانس آنها بین 1 تا 1000 هرتز است و تنها تا فاصله 80 سانتی‌متری را پوشش می‌دهند. شاید بتوان بزرگ‌ترین ضعف این دستگاه‌ها را عدم استفاده از آنها در فروشگاه‌های بزرگ دانست.

بزرگ‌ترین مزیت گیت فروشگاهی الکترومغناطیسی امکان فعال و غیرفعال کردن تگ‌ها و برچسب‌هاست. درواقع کاربر می‌تواند در زمان دلخواه این تگ‌ها را غیرفعال کند. این خصوصیت در مورد کتابخانه‌ها و اماکنی که با امانت دادن کالا سروکار دارند ایده آل است، زیرا پس از عودت کالا مجدداً می‌توانند آنها را فعال کنند. البته تگ‌های این سیستم منعطف هستند و امکان نصب آنها بر روی وسایل مختلف وجود دارد. اما متأسفانه این دزدگیرهای فروشگاهی حجم نسبتاً بزرگی دارند و فاصله کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهند.

گیت فروشگاهی EM

و در پایان اینکه خوشبختانه، گیت فروشگاهی با دزدگیرهای فروشگاهی یکی از مطمئن‌ترین سیستم‌های امنیتی دیجیتالی هستند که امکان تقلب در آنها در حد صفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *