برخی از دوربین‌های امنیتی از قابلیت دید در شب برخوردار نیستند. بنابراین در هنگام خرید دوربین، باید مطمئن شوید که دوربین مدنظرتان از چنین قابلیتی برخوردار است. سه روش برای ارزیابی این موضوع وجود دارد:

۱) دوربین های امنیتی مادون قرمز

یکی از ویژگی‌های این دوربین‌ها، دید در شب است. معمولاً دوربین ها برای دید در شب باید به چراغ‌های مادون قرمز مجهز باشند. این چراغ‌های مادون قرمز ریز باید در دوربین‌های امنیتی شما وجود داشته باشند تا دوربین‌تان از قابلیت دید در شب برخوردار باشد. با کمک قابلیت دید در شب، دوربین‌های امنیتی می‌توانند تصاویر و فیلم ها را در طول شب یا هنگام تاریکی ضبط کنند. انواع مختلفی از دوربین‌های مادون قرمز وجود دارد که برخی از آن‌ها نسبت به سایرین از کیفیت بهتری برخوردار هستند. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید حتماً مشخصات دوربین‌تان را بررسی کنید تا بدانید در شب و تا چه فاصله ای را رصد می‌کند. به‌عنوان مثال شما می توانید دوربین‌هایی با فناوری‌های مختلف IR LED خریداری کنید.

۲) دوربین‌های امنیتی حرارتی (ترمال)

یکی دیگر از راه‌هایی که از طریق آن دوربین امنیتی شما می‌تواند به ویژگی دید در شب مجهز باشد، دید در شب حرارتی است. دید حرارتی برای مشاهده در شب از گرما استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، دوربین‌های امنیتی حرارتی می‌توانند گرما را تشخیص داده و از طریق منبع گرمایی که قابل حس و شناسایی است، تصاویر را فیلمبرداری نمایند. توانایی دید در شب یک دوربین امنیتی، یکی از عوامل اساسی‌ و گاهاً پرکاربردترین ویژگی‌ای است که باید در نظر گرفته شود.

۳) دوربین های مداربسته کالرویو (colorvu)

تکنولوژی جدیدی که توسط شرکت هایک ویژن معرفی شده و انقلابی در تولید تصاویر تمام رنگی در طول شبانه روز بوجود آورده نیز یکی از بهترین گزینه های حال حاضر جهت انتخاب و خرید دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب است. تا پیش از این عمده دوربین ها تصاویر دید در شب سیاه و سفید و با کیفیت معمولی و گاهاً پایین ارائه می‌دادند. ولی با معرفی محصولات کالرویو هایک ویژن بسیاری از مشکلات ضبط تصاویر در تاریکی شب رفع شد. این دوربین ها به طرز شگفت آوری تصاویر تمام رنگی را حتی در تاریکی مطلق ارائه می دهند و طیف رنگ ها نیز تا حد زیاد واقعی است.

عواملی که بر دید یک دوربین امنیتی تأثیر می‌گذارند

به یاد داشته باشید که شما برای محافظت از تأسیسات و منازل خود، نه تنها در طول روز بلکه به خصوص در شب، باید یک دوربین امنیتی داشته باشید. چراکه شب ها زمانی است که همه در حال استراحت هستند و در یک خواب عمیق فرو رفته‌اند و لذا بهترین زمانی است که سارقان و متجاوزان از آن برای آسیب رساندن به اموال و یا خانواده شما استفاده می‌کنند.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که دید یک دوربین امنیتی تا چه حد تحت تأثیر عوامل مختلف قرار دارد. به عبارت دیگر، چگونه می‌توان از یک دوربین نه تنها در شب، بلکه در طول روز نیز استفاده کرد. عواملی که بر دید یک دوربین امنیتی تأثیر می‌گذارند به طور خلاصه عبارتند از:

۱) کیفیت دوربین امنیتی

یکی از عوامل مهم، کیفیت دوربین امنیتی است. پس بهتر است ابتدا مطمئن شوید که تا حد امکان بهترین و باکیفیت ترین دوربین مداربسته را خریداری نموده اید. اطمینان حاصل کنید که دوربین شما از ویژگی‌های بسیار عالی و مدرن و جدیدی بهره می‌برد. آن ها باید بتوانند تصاویر و فیلم‌های بهتری را ارائه دهند و نظارت یکدست و مؤثری را فراهم آورند.
همه دوربین‌های امنیتی همانند هم نیستند. بنابراین، هنگام خریداری یکی از آنها، دقت کنید و کنجکاو باشید و اطمینان حاصل کنید که دوربین مورد نظر با نیازها و ترجیحات‌تان مطابقت دارد. با این حال، بهترین راه برای حصول اطمینان از کیفیت دوربین امنیتی، خریداری یکی از مارک‌های معتبر از قبیل هایک ویژن و داهوا است که امنیت بالایی را برای‌تان فراهم خواهند آورد.

۲) رزولوشن یا وضوح

بله، دوربین‌های امنیتی باید دارای قابلیت دید در شب باشند. اما این مسأله به اینجا ختم نمی‌شود. در واقع دوربین‌های امنیتی باید  بتوانند در شب هنگام تصاویر واضحی را ارائه دهند. اگر دوربین امنیتی شما دارای قابلیت دید در شب باشد، اما فیلم‌ها و تصاویر ضعیفی را ارائه دهد عملاً به دردتان نخواهد خورد. بنابراین شما باید در مورد مواردی نظیر رزولوشن تصویر از فروشنده سؤال کنید و فقط به برند و هزینه دوربین امنیتی اکتفا نکنید. دوربین‌های با وضوح بالا بهترین دوربین‌ها هستند. امروزه دوربین‌های امنیتی HD بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. بنابراین، می‌توانید دوربین‌های  امنیتی ۲ مگاپیکسل، ۴ مگاپیکسل، ۵ مگاپیکسل و حتی 4K را برای نظارت ویدیویی و ثبت جزئیات واضح خریداری نمایید.

۳) فاصله کانونی

فاصله کانونی به اندازه لنزهای دوربین امنیتی شما بستگی دارد. این عامل مهم‌ترین عاملی است که هنگام خریداری یک دوربین امنیتی باید در نظر بگیرید. فاصله کانونی می‌تواند میزان دید یک دوربین امنیتی را مشخص نماید. فاصله کانونی به میلی متر (mm) اندازه گیری می شود و ممکن است به مقادیر زیر طبقه بندی شود:
فاصله کانونی متغیر – که در دوربین های IP varifocal موجود است.
فاصله کانونی ثابت – که در لنزهای ثابت دوربین‌های امنیتی یافت می‌شود.
نکته مهم: فاصله کانونی بزرگتر به معنی یک میدان دید باریک‌تر و فاصله کانونی کوچکتر به معنای یک میدان دید گسترده تر می‌باشد.

۴) لوکیشن یا موقعیت مکانی

این مورد، مورد ساده‌ایست که تنها به عقل سلیم نیاز دارد. وقتی صحبت از دوربین‌های امنیتی می‌شود موقعیت مکانی یا لوکیشن نقش مهمی را ایفا می‌کند. بله، شما یک دوربین امنیتی با کیفیت عالی دارید و وضوح دوربین امنیتی‌تان نیز عالی است. فاصله کانونی آن نیز متناسب با نیازها و ترجیحات شماست و دید در شب هم دارد. اما ما انسان هستیم و انسان نیز جائزالخطاست. مواقعی وجود دارد که ما به شدت بر روی چیزهای اساسی و پیچیده تمرکز می‌کنیم. یک درخت یا یک دیوار ساده که مانع از دید دوربین امنیتی شما شود می‌تواند بر میدان دید آن تأثیر بگذارد. بنابراین مکان دوربین امنیتی شما باید عاری از هرگونه مانعی باشد. تابش مستقیم نور نیز عاملی است که می‌تواند دید دوربین امنیتی شما را خصوصاً در شب مختل نماید. بنابراین، شما باید محل دوربین امنیتی خود را به درستی انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که دوربین‌تان را در منطقه ای قرار می‌دهید که دید کاملی دارد.

انواع دوربین های دید در شب

دوربین های دید در شب در سه نوع مختلف ارائه می‌شوند:

۱) دوربین های کوتاه برد و ارزان قیمت

همان‌طور که از نام این نوع دوربین‌ها پیداست، آنها ارزان قیمت هستند. علاوه بر این این نوع دوربین‌ها دارای ویژگی های محدودی هستند و از برد کمی برخوردار می‌باشند. و معمولاً کیفیت تصاویرشان نیز پایین است.

۲) دوربین‌های امنیتی میان برد

هنگامی که صحبت درباره دید در شب باشد، این نوع دوربین‌ها می‌توانند از دید در شب برخوردار باشند. با این حال، دید آنها محدود است. به عبارت دیگر، فاصله خیلی دور را نمی‌توانند ببینند.

۳) دوربین‌های امنیتی سطح بالا

این دوربین‌ها که جزو دوربین های امنیتی HD هستند از کیفیت عالی‌ای برخوردار می‌باشند. تصاویر و فیلم‌های ضبط شده در روز و شب روشن و واضح هستند. البته این دوربین‌ها ممکن است کمی گران باشند، اما حداقل شما از کیفیت و دوام تجهیزات اطمینان خواهید داشت.

نظارت بر فواصل دور با جزئیات واضح

دوربین امنیتی شما حتماً باید از قابلیت دید در شب برخوردار باشد. با این حال، در کنار آن باید فیلم‌ها و تصاویر روشن و واضحی را نیز ارائه دهد. بنابراین همه چیز به نوع دوربین امنیتی ای که خریداری می‌کنید بستگی دارد. لذا در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که دوربینی با رزولوشن بالا را خریداری نموده اید. همچنین دوربین شما باید از قابلیت بزرگنمایی نیز برخوردار باشد و در هنگام بزرگنمایی نیز تصاویر واضحی را ارائه دهد. همواره سعی کنید دوربین‌های امنیتی را از تولید‌کنندگان معتبر خریداری نمایید. اگرچه ممکن است قیمت آن‌ها کمی بیشتر از مارک‌های ناشناخته باشد، اما قطعاً دوربینی با بهترین کیفیت و با خدمات و پشتیبانی بهتر را خریداری خواهید کرد. علاوه‌بر این، این شرکت‌ها دارای ضمانت و پشتیبانی فنی نیز هستند. درآخر به یاد داشته باشید که یک دیوار، یک درخت، بوته ای بلند و زاویه نامناسب عواملی هستند که می‌توانند بر عملکرد دوربین امنیتی شما تأثیر داشته باشند.

پیش‌تر دوربین‌های مداربسته با قابلیت دید در شب در حوزه‌ی فعالیت‌های ارتش، تولید برنامه‌های تلویزیونی شکار ارواح و فیلمبرداری حرفه‌ای ازحیات وحش مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این‌حال، امروزه تقریباً هرکسی می‌تواند از این تکنولوژی استفاده کند، به‌خصوص زمانیکه موضوع نظارت و محافظت از اموال شخصی به‌میان می‌آید.

نظارت در نیمه‌ی شب

استفاده از تکنولوژی دید در شب برای ایجاد امنیت منزل و محل کسب و کار بسیار سودمند است، چرا که بسیاری از سرقت‌ها در شب انجام می‌شود و سارقان از تاریکی شب به‌عنوان یک پوشش استفاده می‌کنند. درحالیکه با انجام اقداماتی، به‌عنوان مثال نصب روشنایی‌های مجهز به حس‌گر حرکت، می‌توانید امنیت منزل و محل کار خود را بالا ببرید. استفاده از دوربین‌های مداربسته دید در شب به شما کمک خواهد کرد تا شب ها با خاطری آسوده بخوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *