صندوق فروشگاهی

امروزه استفاده از صندوق فروشگاهی به یکی از عوامل ضروری و اجتناب ناپذیر برای راه اندازی هر کسب و کار فروشگاهی تبدیل شده است. در حقیقت کلیه صاحبان مشاغل آزاد به اهمیت استفاده از یک نرم افزار جامع – که امکان مدیریت بهتر انبار، پرسنل، میزان خرید و فروش، مدیریت صندوقداران و کلیه امور داخلی و خارجی فروشگاه را فراهم می کند- پی برده اند و دیگر استفاده از قلم و کاغذ برای محاسبه تعداد اقلام موجود در انبار یا میزان فروش ماهیانه فروشگاه تقریباً غیرممکن است. افزایش روزافزون کاربرد IT در کسب و کارها از یک سو و افزایش سطح سواد رسانه ای صاحبان کسب و کارها، باعث بکارگیری صحیح و مقرون بصرفه نرم افزارهای کاربردی و فروشگاهی گردیده است.

 

صندوق فروشگاهی چیست

 

صندوق فروشگاهی به کامپیوتر کوچکی اطلاق می شود که دارای نرم افزار فروشگاهی بوده و به منظور ثبت اطلاعات خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه و موجودی کالا در یک واحد صنفی مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی از واحد های شغلی نیز در کنار صندوق فروشگاهی از یک بارکد خوان، کشوی پول و چاپگر فیش (فیش پرینتر) جهت تسریع امور کاری خود و همچنین مدیریت بهتر استفاده می شود.

هدف از بکارگیری صندوق فروشگاهی

 

هدف از بکارگیری صندوق فروشگاهی؛ مدیریت خرید، فروش، هزینه، موجودی کالا، ارائه انواع گزارشات جهت تصمیم گیری بهتر یا تهیه یک آمار مشخص، تسریع و بهبود روند فروش و در نهایت صدور الکترونیکی فاکتور فروش می باشد.

مزایای استفاده از صندوق فروشگاهی

 

  • تسلط بر امور داخلی فروشگاه و موجودی کالاها و انبار
  • اطلاع از میزان فروش روزانه و ماهانه فروشگاه
  • تصمیم گیری بهتر با استفاده از گزارشات مرتبط و بروز
  • فروش بیشتر به واسطه ارائه خدمات بهتر به مشتریان نهایی
  • بهره مندی از نظم داخلی در فروشگاه
  • تسلط بر امور کارکنان و فروشندگان
  • اطلاع از وضعیت تامین کنندگان کالاها و مواد اولیه
  • کاهش هزینه های ناشی از عدم وجود اطلاعات

 

تاریخچه صندوق فروشگاهی

 

صندوق فروشگاهی برای اولین بار توسط جیمز ریتتی پس از جنگ‌های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در شهر دایتون، در ایالت اوهایو از ایالات متحده آمریکا بود، و می‌خواست از سرقت داراییش توسط کارکنان جلوگیری نماید. او اولین مدل صندوق فروشگاهی را در سال ۱۸۷۹ میلادی پس از دیدن یک ابزار – که تعداد چرخش‌های پروانه در یک کشتی بخار را می‌شمرد- اختراع کرد. این صندوق فروشگاهی، به نام خود وی مدل Ritty نامیده می شود.

صندوق فروشگاهی شامل یک کلید دارای برچسب “NS” است، که مخفف «فروش نداریم» است، و کشو را باز می‌کند، رسید را با عبارت «فروش نداریم» چاپ می‌کند و آن را در دفتر که بازمانده بود ثبت می‌کند. برخی دیگر از صندوق فروشگاهی نیاز به یک رمز عبور عددی یا کلید فیزیکی دارند تا هنگامی که بخواهیم درب دخل پول را باز کنیم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در برخی از حوزه‌های قضایی، قانون از مشتریان می‌خواهد تا رسید را وصول نمایند و آن را حداقل برای یک مدت کوتاهی پس از خروج از مغازه پیش خود نگاه دارند، تا بتوان دوباره بررسی نمود که فروشگاه فروش را ثبت می‌کند، به طوری که نتواند از مالیات فروش طفره برود.

صندوق فروشگاهی اغلب به ترازو، اسکنر بارکد، پیشخوان و به پایانه‌های کارت بدهی یا کارت اعتباری متصل است. به طور فزاینده ای، صندوق‌های فروشگاهی اختصاصی جایگزین کامپیوترهای چندکاره دارای نرم‌افزار می‌شوند. صندوق فروشگاهی از کاراکترهای بیت مپ استفاده می‌کند.

امروزه، اسکن بارکد برای هر آیتم، قیمت یک پایگاه داده را بازیابی می‌کند، و به محاسبه کسر اقلام در فروش، محاسبه مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده، محاسبه نرخ دیفرانسیل برای مشتریان مرجح، عملی کردن موجودی، زمان و تاریخ تمبر معامله، ثبت معامله در جزئیات هر یک از آیتم‌های خریداری شده، ثبت روش پرداخت، نگه داشتن مبلغ کل برای هر محصول یا نوع محصول به فروش رفته و همچنین کل فروش برای دوره‌های مشخص شده، و نیز انجام کارهای دیگرمی پردازد. این پایانه‌های POS نیز غالباً صندوقدار را در هنگام وصول کردن شناسایی می‌کنند و اطلاعات یا پیشنهادهای اضافی را انتقال می‌دهند.

در حال حاضر، صندوق‌های فروشگاهی بسیاری مانند کامپیوترهای فردی عمل می‌کنند. آنها ممکن است مبتنی بر سیستم عامل داس، ویندوز یا یونیکس باشند. بسیاری از آنها دارای مانیتور لمسی هستند. آنها ممکن است به شبکه‌های محاسبه شده با استفاده از هر نوع پروتکل متصل باشند. امکان استفاده از این سیستم‌ها از راه دور به منظور دستیابی به رکوردها یا عیب یابی وجود دارد.

 

لوازم جانبی دیگری که صندوق فروشگاهی با آنها کار می کند:

 

بارکدخوان

 

بارکدخوان دستگاهی الکترونیکی برای خواندن بارکدهای چاپ شده است که با تابش پرتوهای مادون قرمز به بارکد کالا، نوع و اطلاعات مربوط به آن را تشخیص می دهد. از این دستگاه در فروشگاه ها، انبارها و… استفاده می شود. دستگاه بارکد خوان، مانند یک اسکنر مسطح، شامل یک منبع نور، یک لنز و یک حسگر نوری تبدیل كننده پالس های نوری به الكتریكی است. علاوه بر آن، تقریبا تمام بارکد خوان ها شامل مدارات دریافت كننده بارکد و تجزیه و تحلیل داده های تصویر ارائه شده توسط سنسور و ارسال مطالب بارکد به پورت خروجی میباشند.

پرینتر حرارتی

 

فیش پرينترهای حرارتی (پرینتر صدور فیش)، همانطور كه از نام آنها نيز مشخص است، برای چاپ، از حرارت استفاده مي كنند. در حقيقت اين پرينترها دستور چاپ خود را با اثر حرارت بر روی كاغذهای حرارتی اعمال مي كنند.

در فرآيند چاپ حرارتی، كلمات يا تصاوير، توسط اثر مستقيم حرارت بر روی كاغذهای حرارتی ايجاد میشوند. در واقع المنت های حرارتی كوچک درون پرينتر انرژی الكتريكی را تبديل به حرارت كرده و آن را برروي كاغذ حرارتی كه به گرما حساس است، اعمال می كنند تا كلمات و تصاوير بوجود آيند.

اين پرینترها، به دليل تكنولوژی خاص بكار رفته در آنها از قيمت پايه بالاتری برخوردار هستند و نسبت به ديگر پرينترها گرانتر هستند ولی، هزينه های جانبی آنها، بسيار پايين می باشد و ديگر، نياز به تعويض تونر و يا شارژ كارتريج و … نخواهند داشت كه اين امر موجب مقرون به صرفه بودن اين نوع از پرينترها و طول عمر بيشترشان شده است و در نتيجه برای استفاده در فروشگاه ها و رستوران ها بسيار مناسب هستند. همچنين از آنجايی كه اين نوع پرینترها، فيش هايی با عرض 80 ميليمتر چاپ می كنند كاربرد فروشگاهی بيشتری دارند.

معمولاً كاربران نرم افزارهای رستورانی يا فروشگاهی و كسانی كه از صندوق فروشگاهی استفاده مي كنند، نياز به چاپ فاكتور در قالب فيش برای ارائه به مشتريان خود دارند. حال آنكه ديگر پرينترها، معمولاً چاپ را برروي كاغذهای A4 يا A5 انجام می دهند. بنابراین استفاده از پرینترهای حرارتی علاوه بر بالا بردن سرعت چاپ، هزينه های مصرفی چاپگر را برای دارندگان صندوق فروشگاهی پايين می آورد.

کشوی پول

 

یک کشوی پول نقد، محفظه زیر صندوق فروشگاهی است که در آن پول نقد حاصل از معاملات نگه داشته می‌شود. کشو به طور معمول شامل یک دخل قابل جابجایی است. دخل معمولاً به محفظه‌هایی تقسیم شده است تا انواع اسکناس‌ها و سکه‌های مورد استفاده را به طور جداگانه بمنظور شمارش آسان تر ذخیره نماید. دخل قابل حمل اجازه می‌دهد تا پول نقد حاصل از فروش در یک محل امن برای شمارش و ایجاد سپرده‌های بانکی ذخیره شود. برخی از کشوهای پول نقد مدرن دارای واحدهای منفرد و جدا از صندوق‌های پول شمار هستند. کشوی پول نقد معمولاً دارای بدنه ساختمانی قوی و محکم بوده و ممکن است با ثبت یا یک قطعه جداگانه کامل شود که فهرست ثبت در بالای ان قرار دارد. آن از جعبه قفل شدنی بطرف عقب و جلو حرکت می‌کند و با یک دستگیره فنری محکم نگه داشته می‌شود. هنگامی که یک معامله که شامل پول نقد است به اتمام می‌رسد، دستگاه ثبت یک شوک یا ضربه الکتریکی به یک سلونوئید می‌فرستد تا دستگیره فنری کشو را باز و بسته نماید.

کشوهای پول نقد، اغلب دارای یک دستگیره رها کردن دستی برای بازکردن کشو در صورت قطع برق هستند. بیشتر کشوهای پول نقد پیشرفته دستگیره دستی را بخاطر قفل سیلندری حذف کرده‌اند، که نیازمند یک کلید هستند تا به صورت دستی کشو را باز نمایند. قفل سیلندر معمولاً دارای موقعیت‌های مختلفی است همچون: قفل شده، قفل نشده، آنلاین، و آزاد سازی. موقعیت آزادسازی یک موقعیت متناوب با یک فنر برای فشار دادن سیلندر به سمت وضعیت باز می‌باشد. در وضعیت «قفل شده»، کشو بصورت قفل شده یا ضامندار باقی خواهد ماند حتی وقتی که یک ضربه الکتریکی به سلونوئید فرستاده می‌شود. به دلیل افزایش میزان اسکناس ها و انواع یادداشت‌های مالی، بسیاری از کشوهای پول نقدی برای ذخیره اسکناس‌ها در یک موقعیت روبه جلوی عمودی در عوض وضعیت افقی سنتی رو به بالا قرار می‌گیرند. این موجب دسترسی سریع تر به هر یک از اسکناس ها می‌شود و اجازه می‌دهد تا اسکناس های بیشتری ذخیره شوند. گاهی اوقات صندوقدار حتی اسکناس ها را بدون هیچ گونه تقسیم‌کننده فیزیکی در همه تقسیم می‌کند. برخی از کشوهای پول نقدی نیز دارای یک تلنگر فوقانی در طراحی می‌باشند، جایی که آنها به جای بیرون کشیدن کشو بصورت کشویی مانند یک کشو عادی ان را با یک ضربه یا حرکت دست باز می‌کنند، که مانند جعبه پول نقدی است.